مراقبت از تجهیزات آبمیوه و بستنی

آموزش تعمیر و نگهداری دستگاه‌ بار سفت کن بستنی

تعمیر و نگهداری دستگاه‌ بار سفت کن بستنی

بستنی به عنوان یک دسر منجمد و خوشمزه محسوب می‌شود که با استفاده از شیوه‌های مختلف قابل تهیه است. امروزه یکی از مهم‌ترین محصولاتی که برای تهیه بستنی استفاده می‌شود، دستگاه بار سفت کن است. این محصولات از تنوع بسیار بالایی برای تولید انواع بستنی خوشمزه برخوردار هستند. انتخاب بهترین و باکیفیت‌ترین دستگاه بار سفت کن بستنی به خریداران این امکان را می‌دهد که با تعمیر و نگهداری دوره‌ای، طول عمر محصول خریداری شده را افزایش دهند.

خریداران در صورت نیاز به تعمیر و نگهداری دستگاه‌ بار سفت کن بستنی، باید از نمایندگی‌های معتبر و فروشگاه‌های مجاز اقدام کنند تا در نهایت بتوانند با هزینه معقول به نتیجه رضایت بخش دست پیدا کنند. در صورتی که می‌خواهید در مورد تعمیر و نگهداری دستگاه‌های بار سفت کن بیشتر بدانید، کافی است تا پایان همراه ما باشید.

بار سفت کن بستنی چیست

بار سفت کن بستنی چیست

بار سفت کن بستنی چیست

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین تجهیزات مورد استفاده بستنی فروشی‌ها دستگاه بار سفت کن است که برای تولید انواع بستنی‌های سنتی و میوه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن تجهیزات پیشرفته، روند تولید بستنی آسان‌تر از گذشته شده است. امروزه دستگاه‌های بار سفت کن به خریداران این امکان را می‌دهند که در کمترین زمان ممکن و با حفظ کیفیت بالا، بستنی‌های خوشمزه امروزی را تهیه کنند.

این دستگاه‌های دارای ظرفیت‌های متنوع هستند که به شکل‌های مختلف طراحی شده‌اند. افراد بر حسب نیاز و بودجه‌ای که در اختیار دارند، می‌توانند بهترین دستگاه‌های بار سفت کن را خریداری کنند. یکی از مهم‌ترین المان‌های خرید این دستگاه‌ها توجه به کیفیت موتور و ساخت آن است. انتخاب دستگاه باکیفیت باعث می‌شود تا طول عمر محصول خریداری شده به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند.

دستگاه بار سفت کن برای تولید مایه بستنی و همچنین تهیه بستنی‌های باکیفیت کاربردی است. خریداران با توجه به نیاز صنایع و کسب و کار خود بهتر است مدل‌هایی را انتخاب کنند که جوابگوی نیاز روزانه‌شان باشد.

بستنی‌سازان و تولیدکنندگان چگونه می‌توانند از دستگاه بار سفت کن بهره‌برداری کنند

برخلاف دستگاه‌های بستنی ساز خانگی که در ابعاد و ظرفیت‌های کوچک عرضه شده‌اند، محصولات صنعتی دارای سایز بزرگ‌تری هستند. بار سفت کن‌های موجود در بازار در مقایسه با بستنی ساز قیفی خانگی تفاوت‌های زیادی دارند. هر دستگاه بر اساس قطعات به کار رفته در آنها، عملکرد و قدرت متفاوتی ارائه می‌دهند. صنایع غذایی با خرید بستنی ساز حرفه‌ای می‌توانند از مزیت‌های این دستگاه‌ها به شکل ایده‌آل بهره‌مند شوند.

کارکرد بار سفت کن‌های موجود در بازار آسان است و نیاز به تخصص خاصی ندارد. بستنی‌سازان و تولیدکنندگان به آسانی با استفاده از مزیت‌های این دستگاه‌ قادر خواهند بود تا بهترین بستنی‌ها را تهیه کنند. مراحل کره‌گیری و سرمایش ایجاد شده برای ترکیب مواد اولیه بستنی حائز اهمیت است. دستگاه بار سفت کن با هوادهی مناسب و ایجاد کریستال‌های یخ قادر است تا روند تولید بستنی را تسهیل کند.

کره‌گیری در این دستگاه‌ها باعث می‌شود تا میزان کره از محدوده 3 تا 6 درصد تجاوز نکند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بار سفت کن این است که بلافاصله بعد از آماده شده بستنی، می‌توان آن را میل کرد. روند تولید بستنی توسط این دستگاه‌ها بسیار آسان است و افراد با آماده کردن مواد اولیه و ریختن آن درون دستگاه می‌توانند بدون نیاز به تخصص کافی، بهترین بستنی‌ها را تهیه کنند.

به کارگیری مواد اولیه مرغوب، مواد افزودنی باکیفیت و نظارت بر انجام روند کار باعث می‌شود تا تولید بستنی به بهترین شکل و با حفظ کیفیت بالا انجام شود. استفاده از بار سفت کن باعث کاهش نیروی انسانی در تولید بستنی‌ با حجم زیاد می‌شود.

 • شیوه بهره‌برداری بستنی‌سازان و تولیدکنندگان از دستگاه بار سفت کن
شیوه بهره‌برداری بستنی‌سازان

شیوه بهره‌برداری بستنی‌سازان

تولیدکنندگان برای تولید بستنی‌های خوشمزه با استفاده از این دستگاه باید ابتدا مایه بستنی را از طریق قیف ورودی دستگاه وارد مخزن کنند. مواد اولیه می‌تواند به شکل ساده یا ترکیبی از مواد افزودنی باشد. اضافه کردن طعم دهنده‌های مختلف در این مرحله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که باعث ایجاد قوام مناسب در بستنی می‌شود. قیف ورودی دستگاه به گونه‌ای طراحی شده است که ریختن مایه بستنی به راحتی انجام شود.

در این مرحله بستنی‌سازان برای تهیه بستنی‌های لذیذ می‌توانند از شربت، شکلات، مغز خشکبار و سایر افزودنی‌های دیگر استفاده کنند. برای تولید بستنی خوشمزه، صنایع غذایی بهتر است از تنظیمات پیش فرض دستگاه استفاده کنند چرا که بازدهی بهتری نسبت به سایر تنظیمات شخصی سازی شده دارد اما بار سفت‌ کن‌های موجود در بازار به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امکان شخصی سازی مختلف را به افراد می‌دهند.

بعد از اضافه شدن مواد اولیه و طعم دهنده، روال تهیه و تولید بستنی آغاز می‌شود. وجود نمایشگر باعث می‌شود تا تولیدکنندگان به آسانی از روال تولید بستنی مطلع شوند. در نهایت بخش خروجی دستگاه دارای قابلیت سرعت تخلیه است که باعث کنترل سرعت تخلیه بستنی می‌شود.

تعمیر و نگهداری دستگاه‌های بار سفت کن

تعمیر و نگهداری دستگاه‌های بار سفت کن

تعمیر و نگهداری دستگاه‌های بار سفت کن بستنی چگونه است

هر دستگاه صنعتی نیاز به رسیدگی دارد تا عملکرد بهینه آن حفظ شود. بار سفت کن نیز به دلیل این که دارای ساختار پیچیده است، نیاز به نگهداری دارد تا طول عمر دستگاه افزایش پیدا کند. تعمیر و نگهداری دستگاه‌های بار سفت کن به عنوان یک کار بسیار تخصصی محسوب می‌شود که در صورت نیاز باید توسط افراد باتجربه انجام شود.

در این زمینه تعمیرکاران زیادی وجود دارند که با داشتن نمایندگی‌های مجاز قادر هستند تا انواع دستگاه‌های بستنی ساز را سرویس کنند. دستگاه‌ بار سفت کن از قطعات و بخش‌های مختلف تشکیل شده است که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

 • موتور دستگاه

دستگاه بار سفت کن بستنی از بخش موتور تشکیل شده است که به عنوان یک بخش کلیدی و مهم در دستگاه محسوب می‌شود. انتخاب وجود موتور باکیفیت در بار سفت کن باعث می‌شود تا صدای دستگاه به کمترین میزان خود برسد. معمولا در دستگاه‌های بار سفت کن از موتورهای گیربکسی و قدرتمند استفاده می‌شود تا عملکرد دستگاه به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند.

زمانی که موتور دستگاه به دلایل مختلف دچار ایراد ‌شود، تعمیر آن باید به یک مجموعه تخصصی سپرده شود. دستگاه‌های بار سفت کن مجهز به برق تک فاز یا سه فاز هستند که به وسیله آنها فعال می‌شوند. موتور دستگاه به عنوان قلب تپنده بار سفت کن است که سرویس دوره‌ای آن، طول عمر محصول خریداری شده را افزایش می‌دهد.

 • بدنه و مخزن دستگاه

بدنه و مخزن دستگاه بار سفت کن معمولا از جنس استیل ضدزنگ است که به همراه بهترین ایزولاسیون تولید شده است. با توجه به این که بدنه و مخزن دستگاه جزو بخش‌های مهم بار سفت کن محسوب می‌شود، در صورت وجود هر گونه نقص یا ایراد باید در کمترین زمان ممکن مرتفع شود. مخزن دستگاه با نگهداری هوای سرد قادر است تا کیفیت بستنی‌ها را حفظ کند.

در صورتی که به دلایل مختلف نظیر ضربه، بدنه دچار آسیب شود، افراد باید با انتخاب یک نمایندگی معتبر دستگاه را جهت تعمیر ارسال کنند.

 • کمپرسور دستگاه

کمپرسورها وظایف مختلفی را در دستگاه بار سفت کن ایفا می‌کنند که مهم‌ترین آنها صرف انرژی مکانیکی و تبدیل سیال است. کمپرسورها با فشرده کردن گاز درون دستگاه قادر خواهند بود تا یک محیط مناسب را برای تهیه بستنی آماده کنند. دستگاه‌های بار سفت کن بازار دارای کمپرسورهای قدرتمند هستند که امکان خنک کردن مواد بستنی را مهیا می‌کنند.

در صورت وجود هر گونه نقص یا ایراد در این بخش، بستنی‌های تولید شده به مرور زمان تغییر رنگ و طعم می‌دهند. علاوه بر کمپرسور، دستگاه‌های بار سفت کن دارای شیر اطمینان و تخلیه هستند که هر کدام به اندازه کمپرسور از اهمیت بالایی برخوردار است. با شیر تخلیه افراد قادر خواهند بود تا به بهترین شکل بستنی‌های تهیه شده را از درون مخزن دستگاه خارج کنند.

 • نمایشگر دیجیتالی دستگاه

یکی از بخش‌های مهم بار سفت کن‌های موجود در بازار بخش نمایشگر دیجیتالی است. افراد با این بخش می‌توانند به آسانی وضعیت دمای دستگاه، میزان روند تهیه بستنی، هشدار‌های احتمالی، تنظیمات دستگاه و… را مشاهده کنند. به کمک نمایشگر دیجیتالی دستگاه، روند تولید بستنی قابل مشاهده است تا در صورت بروز هر گونه نقص، افراد بتوانند تغییرات لازم را انجام دهند.

در صورتی که نمایشگر دیجیتالی دستگاه به خوبی نتواند وضعیت درونی بار سفت کن را نمایش دهد، نیاز به رسیدگی دارد. در این بخش تعمیرکاران حرفه‌ای با بررسی وضعیت موجود می‌توانند نسبت به تعمیر یا تعویض نمایشگر اقدام کنند.

 • ترموستات دستگاه

می‌دانید که ترموستات به عنوان یک بخش مهم و کلیدی در دستگاه‌های صنعتی، خودروسازی و… به شمار می‌رود. وظیفه اصلی ترموستات نمایش دمای دستگاه است که در حالت کاملا دیجیتالی می‌تواند به شکل لحظه‌ای، دمای درونی دستگاه را نمایش دهد. ترموستات‌ استفاده شده در دستگاه بار سفت کن از کیفیت ساخت بالایی برخوردار است تا امکان لحظه‌ای دما را برای تولیدکنندگان فراهم بیاورد.

عدم نمایش صحیح دمای درونی دستگاه نشانگر وجود عیب یا نقص است که باید در کمترین زمان ممکن رسیدگی شود. زمانی که افراد به دنبال تهیه انواع بستنی‌های باکیفیت هستند، باید دمای درونی دستگاه را به گونه‌ای تنظیم کنند که ماندگاری مواد اولیه بستنی افزایش پیدا کند. این امر توسط ترموستات در دستگاه برقرار می‌شود.

تعمیر دستگاه بار سفت کن به صرفه‎‌تر است یا خرید آن

یکی از موضوعات مهمی که در بحث دستگاه بار سفت کن بستنی وجود دارد، تعمیر و نگهداری یا خرید دستگاه جدید است. به دلیل این که دستگاه‌های بار سفت کن بستنی جزو دستگاه‌های صنعتی گران قیمت محسوب می‌شوند، خرید دستگاه‌های جدید در صورت وجود هر گونه عیب یا نقص می‌تواند برای بسیاری از کسب و کارهای امروزی به عنوان یک هزینه مازاد تلقی شود.

از این رو زمانی که نقص یا ایراد فنی در دستگاه ایجاد شود، بهتر است افراد دستگاه‌ خود را به یک متخصص حرفه‌ای نشان دهند. تعمیر دستگاه بار سفت کن دارای هزینه بسیار کمتری نسبت به خرید یک دستگاه نو دارد. انتخاب تکنسین‌های حرفه‌ای و کاربلد باعث می‌شود تا عیب یابی به بهترین شکل انجام شود. این امر به نوبه خود باعث جلوگیری از صرف هزینه چندین برابری در خرید یک دستگاه جدید می‌شود.

اهمیت سرویس دوره‌ای دستگاه بار سفت کن چقدر است

دستگاه بار سفت کن به مانند سایر دستگاه‌های دیگر نیاز به سرویس و تعمیر دوره‌ای دارد. انجام سرویس‌های دوره‌ای به خریداران این امکان را می‌دهد که بتوانند در کوتاه مدت بازدهی دستگاه را در بالاترین میزان خود نگه‌ دارند. به دلیل این که بسیاری از استفاده کنندگان جهت تولید بستنی، از دستگاه بار سفت کن به شکل روزانه استفاده می‌کنند، امکان خرابی دستگاه افزایش پیدا می‌کند.

شستشو و سرویس دستگاه بار سفت کن باعث کاهش نقص و ایراد در دستگاه می‌شود که این امر می‌تواند از هزینه‌های زیاد تعمیر جلوگیری کند. بنابراین خریداران دستگاه بار سفت کن نباید نسبت به سرویس دوره‌ای دستگاه غافل شوند. انجام شستشوی دوره‌ای باعث افزایش کارایی دستگاه شده و طول عمر دستگاه خریداری شده را افزایش می‌دهد.

زمانی که یک یا چند قطعه دستگاه به خوبی کار نکند، باعث ایجاد فشار به سایر بخش‌ها شده که این امر می‌تواند دستگاه را زودتر از موعد خراب کند. بررسی هر قطعه در زمان مورد نیاز خود می‌تواند کاهش هزینه نگهداری را به دنبال داشته باشد. افراد در صورتی که جهت سرویس دوره‌ای تخصص کافی ندارند، بهتر است از میان مجموعه‌های ارائه دهنده این خدمات، بهترین‌ها را انتخاب کنند.

چه زمانی دستگاه بار سفت کن نیاز به سرویس یا تعمیر دارد

برخی از نشانه‌های موجود در دستگاه بار سفت کن، به عنوان علائم هشدار محسوب می‌شوند. شناخت این علائم باعث می‌شود تا افراد بتوانند در کمترین زمان ممکن، نسبت به عیب یابی دستگاه اقدام کنند. به دلیل این که دستگاه‌ بار سفت کن دارای عملکرد متعدد است، ممکن است در طول استفاده روزمره دچار مشکل شود. شناخت نشانه‌ها باعث می‌شود تا افراد بتوانند قبل از خراب شدن کامل قطعه، نسبت به مدیریت آن اقدام کنند. از مهم‌ترین نشانه‌هایی که افراد باید به آن توجه کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زمانی که فن خنک کننده به خوبی کار نمی‌کند
 • زمانی که گرمای کندانسور از یک سوی دیگر دستگاه تخلیه می‌شود
 • زمانی که کمربند ایمنی خراب یا شل شده است
 • زمانی که تیغه کند یا خراب شده است
 • زمانی که مواد در دستگاه بستنی ساز به مدت زیادی مانده است
 • زمانی که از دستگاه بستنی ساز به خوبی استفاده نشده است
 • زمانی که فیلتر خشک کن به خوبی به فعالیت خود ادامه نمی‌دهد
 • زمانی که دستگاه اندازه گیری بار سفت کن شکسته است

هر کدام از موارد بیان شده در این بخش نشان می‌دهد که بار سفت کن نیاز به رسیدگی دارد. عدم توجه به موارد گفته شده باعث ایجاد هزینه‌های زیاد جهت تعمیر می‌شود. خریداران باید به نکات گفته شده در این بخش توجه باشند تا بتوانند عملکرد دستگاه را به شکل قابل توجهی افزایش دهند.

شیوه سرویس دوره‌ای بار سفت کن چگونه است

سرویس دوره‌ای دستگاه بار سفت کن مزیت‌های زیادی دارد که انجام آن می‌تواند از ایجاد هزینه‌های سنگین جلوگیری کند. اگر بخواهید سرویس دوره‌ای را انجام دهید بهتر است نسبت به قطعات دستگاه نظیر حلقه‌، مهره، موم، واشر، روان کننده، آستین، تیغه، بوشینگ‌ها و… اطلاعات بیشتری کسب کنید. شناخت قطعات دستگاه بار سفت کن باعث می‌شود تا در هنگام سرویس دوره‌ای دستگاه دچار مشکل نشوید.

در هنگام سرویس دوره‌ای اگر قطعه قابل تعمیر نبود، کافی است قطعات جایگزین باکیفیت را انتخاب کرده تا عملکرد دستگاه بهینه شود. دستگاه بار سفت کن نباید در کنار یخچال فریزر قرار داشته باشد چرا که کمپرسور آن دچار مشکل می‌شود. رعایت کردن نکات گفته شده در این بخش باعث می‌شود تا بتوانید طول عمر محصول خریداری شده را به شکل قابل توجهی افزایش دهید. در صورتی که شناخت کافی نسبت به قطعات بار سفت کن ندارید، کافی است از میان مجموعه‌های تخصصی که در این زمینه مشغول به کار هستند، بهترین‌ها را انتخاب کنید.

هزینه تعمیر بار سفت کن چقدر است

یکی از مهم‌ترین نکات کلیدی در زمینه سرویس و تعمیر دستگاه بار سفت کن توجه کردن به هزینه آن است. می‌دانید که دستگاه بار سفت کن از قطعات مختلف تشکیل شده است که کیفیت هر قطعه با یکدیگر متفاوت است. برای برآورد هزینه نهایی سرویس، نگهداری و تعمیر دستگاه بار سفت کن، در نظر گرفتن میزان خرابی قطعه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

امروزه تعمیرکاران حرفه‌ای برای تعمیر دستگاه بار سفت کن ابتدا وضعیت کلی دستگاه را مورد بررسی قرار می‌دهند تا در صورت نیاز بتوانند با استفاده از تکنسین‌های در دسترس، تعمیر را با هزینه مقرون به صرفه انجام دهند. در نهایت در صورتی که قطعه خراب شده قابل تعمیر نباشد، نسبت به تعویض آن اقدام می‌کنند. در مجموع نمی‌توان یک هزینه کلی را برای تعمیر و سرویس دستگاه بار سفت کن تعیین کرد و با توجه به میزان خرابی، هزینه تعمیرات دستخوش تغییرات مختلف می‌شود.

جمع بندی

یکی از دستگاه‌های کاربردی امروزی که در بسیاری از مشاغل خدماتی نظیر کافی شاپ، بستنی فروشی، هتل‌ها و… به چشم می‌خورد، دستگاه بار سفت کن یا بستنی ساز است. این دستگاه‌ها دارای مدل‌های مختلف بوده که انتخاب بهترین و متناسب‌ترین آنها برای کسب و کار امروزی از اهمیت بالایی برخوردار است.

سرویس دوره‌ای این دستگاه‌ها به خریداران این امکان را می‌دهد که بتوانند طول عمر دستگاه خریداری شده را به شکل قابل توجهی افزایش دهند. استفاده کنندگان و تولیدکنندگان بستنی در صورت بروز هر گونه نقص فنی در دستگاه، کافی است در سریع‌ترین زمان ممکن با یک مجموعه معتبر تماس گرفته تا از بروز مشکلات بیشتر در دستگاه جلوگیری کنند. سرویس دوره‌ای دستگاه می‌تواند ضمن کاهش هزینه‌های تعمیر، طول عمر محصول را افزایش دهد لذا استفاده کنندگان باید به این موضوع توجه داشته باشند.

دستگاه‌ بار سفت کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *